Üsküp (Skopje)

Coğrafi yapısı ile Karadeniz’i andıran bu sevimli şehirde; Makedon, Arnavut, Türk ve Boşnak gibi etnik gruplar bir arada yaşıyor. Şehrin doğusu tipik Osmanlı şehirlerinden izler taşıyor. Üsküp’ün kuzey kesiminde Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma Türk Çarşısı karşınıza çıkıyor. Kültürel ve tarihi dokuları içinde barındıran bu çarşıda dolaşırken, bütün insanları sanki tanıyor gibi oluyorsunuz. Çünkü çarşıda gezinirken herkes birbirine selam veriyor. Ayrıca dil konusunda da sıkıntı çekmeniz neredeyse imkansız, herkes Türkçe biliyor. Sıcacık bir ortam var burada. Türkiye’den gelenlere de ayrı sevgileri var. Bu şehirde, özellikle de Türk çarşısında hiç yabancılık çekmeyeceğinize eminim.

Türk Çarşısı, hediyelik eşya almak için en ideal duraklardan. Üstelik fiyatlar da çok uygun. Üsküp’te para birimi olarak Makedonya Dinarı kullanılıyor ancak Euro da kullanılabilirsiniz. Çarşıda döviz büroları var. Paranızı döviz bürolarında kolaylık değiştirebilirsiniz.

Türk Çarşısı

Hoşuma giden bir düzen de Türk çarşısında dükkanlar satılan ürünlere göre gruplandırılmış. Kuyumcular bir sokakta, hediyelik eşya dükkanları bir sokakta… Almak istediğiniz ürüne göre bir sokağa gidebilirsiniz. Böylece bütün çarşıyı istemediğiniz sürece gezmek zorunda kalmazsınız. Çarşının en işlek caddesi ise kuyumcuların olduğu Belgrad caddesi.

Eski çarşının yanında bitpazarı var. Bu pazarın en eski bitpazarı olduğu söyleniyor. Burada aradığınız her şeyi rahatlıkla bulabilirsiniz. Ancak pazarda yürümek oldukça güç. Her şeyin rahatlıkla bulunabileceği ve ucuz bir mekan olduğu için herkes buraya geliyor. Bu yüzden de fazlaca kalabalık.
Çarşıdaki 16.yyda yapılan Murat Paşa Camisi çarşı esnafının camisi olarak bilinir. Caminin olduğu bu yere çarşının merkezi de demek mümkün.

Murat Paşa Camii

Üsküp’ün en önemli yerlerinden biri Üsküp Kalesi. Kale şehrin sembolü olarak kabul ediliyor. Neredeyse şehrin her yerinden gözüken kaleye mutlaka çıkmanızı tavsiye ederim. Böylece, Üsküp’ü bir de tepeden izlersiniz ve muhteşem fotoğraflar yakalayabilirsiniz.

Üsküp Kalesi

Üsküp’te Osmanlı’dan kalan izler çok fazla. Hanlar, hamamlar, camiler vb. eserlere rastlamak mümkün. Bu şehirdeki tarihi eserler İstanbul’daki eserlerden daha eski.

Şehrin merkezinde Üsküp’ün bir diğer sembolü diyebileceğim Taş Köprü yer alıyor. Vardar Nehri üzerinde yer alan ve 14 gözden oluşan köprüye Fatih Sultan Mehmet Köprüsü de deniliyor. Şehri ikiye ayıran Vardar Nehri’nin batısında Hristiyanlar, doğusunda ise Müslümanlar yaşıyor. Taş köprü de Üsküp’ün doğusu ile batısını birbirine bağlayan en eski köprü. Şehrin batısı oldukça modern. Makedonya Caddesi; kafelerin, barların ve mağazaların fazlaca bulunduğu çok işlek bir cadde. Şehrin doğusu ise biraz daha bakımsız. Makedonlar Müslümanların yaşadığı yerlere pek ilgi göstermiyor. Müslümanlar kendi imkanları ile bir şeyler yapmaya çalışıyor ancak devlet tarafından fazla müdahale yok.

Taş Köprü

Üsküp’te Makedonlar, Büyük İskender’e çok bağlılar. Bu yüzden şehrin merkezinde dev bir heykeli var. Makedonlar, Üsküp’e fazlaca heykel ve modern bina yapmışlar. Hala da yapmaya devam ediyorlar. Çok fazla şantiye vardı ve gerçekten rahatsız ediciydi. Üsküp’ün çevresini değiştirmeye ve Osmanlı eserlerini yok ederek modern bir şehir oluşturmaya çalışıyorlar. Vodno Dağı’na da 50 metre uzunluğunda dev hac işareti yerleştirmişler. Bu hac 2000 yılında yapılmış. Buraya teleferikle çıkmak mümkün. Vodno Dağı’na çıkarken manzaranın keyfini de çıkarmayı ihmal etmeyin. Bütün Üsküp ayaklarınızın altında kalıyor burada. Her açıdan Üsküp’ü izlemek mümkün. Vodno Dağı’nı görmeden gelmeyin derim.

Vodno’ya çıkarken
Vodno Dağı
Vodno Dağı’ndaki Hac

Son olarak; Üsküp’te doğa güzelliklerine, yeşile doyacağınız bir yer olan Matka’yı da mutlaka görmenizi öneririm. Üsküp’e 17 kilometre mesafede. Treska Nehri’nin üstünde doğa harikası yapay göl ve kanyonun kendisi tam bir huzur noktası. İnsan eli o kadar az değmiş ki, sadece başarılı bir ressamın son rötuşları gibi doğaya uygun birkaç tekne, güzel bir de restoran otel karışımı tesis, Orta çağ döneminden kalma birkaç bina, kilise ve manastır var. Yemyeşil doğası ile dingin sularda tekne turuna çıkmak da mümkün. Fotoğraf makinelerinizi burada dolduracağınıza eminim.

Matka

Yurtdışında bir geziye gitmek istiyorsanız, vizesiz kolaylıkla gidebileceğiniz Makedonya’yı tercih ederseniz, Üsküp’ü görmeden dönmeyin derim.

Üsküp gezim sırasında tanıştığım arkadaşlarıma teşekkürü bir borç bilirim. Misafir onlar için baş tacı. Beni asla yalnız bırakmadılar. Onlarla oldukça keyifli anlarım oldu ve bir çok anı biriktirdim. Sizleri iyiki tanımışım. En güzeli de artık Üsküp’e kendi evimmiş gibi gidiyor olabilmem.

Aybüke Kozan

Aybüke Kozan

Doğayı ve özellikle de doğa harikası yerleri gezmeye bayılan Peyzaj Mimarı..

Üsküp (Skopje)” için bir yorum

  • 12 Kasım 2017 tarihinde, saat 15:38
    Permalink

    Bilmedigim cok yer varmis ogrrnmis oldum doganin ve gezegenin harika yerlerni gosteriyorsnuz harikasiniz☺😊

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir