Kuzeyin Venedik’i Brüj (Brugge)

Brüj; Belçika’nın kuzeybatısında yer alır. Brüksel’in ise 85 km kuzeybatısında yer alır. Brüksel’den sonra ülkenin ikinci büyük endüstri (gemi yapımı, besin, kimya, elektronik donanım dantel dokuma) ve ticaret merkezidir. Adını, birkaç kanalı birbirine bağlayan köprülerden alan kent, orta çağda büyük bir yerleşim merkezi olma konumunu, kara içi suyolu taşımacılığına borçludur.

Belçika’ya yolunuz düşerse Brüj gezilecek yerlerin en başında olmalıdır. Brüj, Orta çağ’dan kalma taş evleri, daracık sokakları, kanalları, kanallar üzerindeki küçük ve zarif köprüleriyle kesinlikle görülmeye değer bir şehirdir. Bu kenti birkaç saat içinde keşfedebilirsiniz. Brüj’e adım attığınızda sanki başka bir atmosfere adım atıyorsunuz.

Brüj Sokakları

Brüj gezinize Markt Meydanı’ndan başlayabilirsiniz. Bitişik nizamda yapılar ortasında kalan bu meydanda birçok kafe ve restoran bulunuyor. Buralarda zevkinize uygun yemekler yiyerek keyifli manzarayı izleyebilirsiniz. Meydan tarihi yapılarıyla ve süslemeleriyle de hayranlık uyandırıyor.
Bitişik nizamdaki yapılar benim en çok hoşuma giden görüntülerden biri oldu. Brüj, farklı desen ve renklerde mimari eserleriyle, yeşile eşlik eden kanalları ve kanallarda gezinen tekneleriyle, sokaklarında dolanan faytonlarıyla bana masallardaki mekanları anımsattı.

Bitişik Nizam

Brüj’de görülmeye değer yerlerden biri Belford Kulesi’dir. Bu kuleye mutlaka çıkılmalı. Çünkü eşsiz manzaraya tamamen hakim olabiliyorsunuz. Belford Kulesi’nde günümüzde 47 tane çan bulunuyor. Çanlar çalmaya başladığı an o titreşimi ve şehrin büyüsünü hissedebilirsiniz.

Brüj’ün önemli kulelerinden bir diğeri ise Meryem Kilisesi’nin kulesidir. Bu kilise görülmeye değer. Çünkü burada Michelangelo’nun eserleri sergileniyor.

Bu şirin kentte araç görmeniz oldukça zordur. İnsanlar genellikle bisikletleri tercih ediyorlar. Brüj’e geziye gittiğinizde bir bisiklet kiralayıp muhteşem sokakları gezme fırsatı yakalayabilirsiniz. Bisiklet kullanamayanlar için ise bir diğer seçenek faytonlar var. Atlar oldukça iri ve güzel. Atların heybetine gerçekten hayran kaldığımı söyleyebilirim. Daha önce atları çok ağır işler için kullanıyorlarmış. Günümüzde bu yasaklanmış ve sadece muhteşem bir gezi için insanlara eşlik ediyorlar. Bu gezi sırasında atlara kesinlikle hırçın davranılmıyor. Faytonlara binebilmek için kişi sayısı sınırı mevcut. Ben özellikle Türkiye’de ki korkunç fayton görüntülerinden dolayı asla binmiyorum. Ancak bahsettiğim gibi burada atlar oldukça sağlıklı ve bakımlıydı. Herhangi bir kötü manzara yoktu.

Brüj’de kanal turu olmazsa olmazdır. Yeşilin ve suyun eşsiz manzarasında hayallere dalabilirsiniz. Brüj için “Kuzeyin Venedik’i” sözünü duymanız olasıdır. Burası Venedik’e rakip olarak görülüyor. Çünkü Brüj kanallar ve köprüler kentidir. Kanalların etrafındaki yapıları izlerken oldukça etkileneceksiniz. Bu kent Unesco tarafından “Brüj Dünya Kültür Mirası” listesine alınmıştır ve rengarenk, adeta bibloyu andıran bu yapılardan birçoğu da koruma altındadır. Kanal turu sırasında kuğulara rastlamanızda mümkün. Kuğular da eşsiz manzaranın bir parçası oluyor. Ayrıca bu turda birçok köprünün altından geçeceksiniz ve bu köprüler Brüj’ün vazgeçilmezidir. Kanal turu oldukça keyifli olabilir, mutlaka denemelisiniz.

Brüj’ün vazgeçilmezlerinden biri de bira ve çikolatadır. Belçika birası ve çikolatası oldukça meşhurdur. Brüj’de birçok çikolata dükkanı vardır. İçeriye girdiğinizde muhteşem bir kakao kokusu ve muhteşem tatlar sizi karşılar. Buralarda istediğiniz çikolatayı tadabilirsiniz. Çikolatalardan söz etmişken waffle da atlanmamalı tabiki. Muhteşem çikolataya eşlik eden meyveler eşsiz bir tat sunuyor.
Gezi sırasında, Dali Müzesi ve Çikolata Müzesi mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Brüj’de iklim oldukça ilginçtir. Güneşli ve oldukça sıcak bir havada sokaklarda gezinirken bir anda yağmura yakalanabilirsiniz. Bu yağmur birkaç saniye içerisinde sizi sırılsıklam yapabilir. Burada gezerken yanınızda mutlaka bir şemsiye ve ya yağmur için satılan kapüşonlu naylon torbalardan bulundurmak gerek.


Brüj kafa dinlemek için, sakinlik, doğa güzelliği ve huzur isteyenler için ideal bir kent. Belçika’ya giderseniz Brüj’e mutlaka uğramanızı tavsiye ediyorum.

Aybüke Kozan

Aybüke Kozan

Doğayı ve özellikle de doğa harikası yerleri gezmeye bayılan Peyzaj Mimarı..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir