#8 Seyahat Sohbetleri Tugceslife!

Nam-ı değer Tugceslife ile röportajımızı okumaya tüm gezginlerimizi davet ediyorum. Buyurun ayrıntılar aşağıda 🙂

+Selamlar gezginimiz,

-Röportajımıza başlamadan önce kendinden biraz bahseder misin?

Merhaba, ben Esra Tuğçe Gülebay Ayırıcı nam-ı diğer Tugceslife! Adımın uzunluğundan anlaşıldığı üzere evliyim ve Antalya’da yaşıyorum, 28 yaşındayım ve hafta sonu kaçamakları yapmayı oldukça seviyorum 🙂 . Aslen mimarım ama şuan bir arkadaşım ile ortak mobilya tasarımları yapmaya ve kendi markamızı yaratmaya çalışıyoruz. Son bir senedir hayatı daha yavaş yaşamaya çalışıyorum özellikle İstanbul kurumsal yaşantısından sonra oldukça iyi geliyor.

 

+Blog yazarı olduğunu biliyoruz, yazı yazdığında kendini nasıl hissediyorsun? Gittiğin yerleri makaleye dökmenin ne gibi avantajları var?

 

Aslında benim yazmaya başlama hikayem biraz değişik, Instagram’da hesabımı açtığım zamanlarda yoğun olarak yemek yapıp paylaşıyordum, bunun üzerine yorum olarak tarifi ne nasıl yaptın gibi yorumlar geliyordu bir gün bir arkadaşım bunları yaz bizde bakalım diye ortaya fikri atınca bende yazmaya başladım – annemin de yemek bloğu olduğunu söylemeden geçmeyeyim-
Gezi blogu yazmak ise bambaşka bir şey bence, hem anıların kalıcı oluyor hem de senin gibi bir çok kişi daha bunları okuyup fikir edinebiliyor, benzer deneyimleri yaşayabiliyor, daha farklı etkileşimleri oluyor.

+Blog yazılarında en çok dikkat ettiğin şey nedir, okuyucuya nasıl ulaşıyorsun?

 

Aslında süreç daha yazmadan başlıyor, gitmeden plan yapıyorum. Mekanlarla ilgili yorumları okuyorum. Tek tek fotoğraflara bakıyorum; burada nasıl fotoğraf çekebilirim diye… Pintperest’te bakıyorum. Hatta Foursquare’da harita üzerinden gezilecek yerleri arıyorum ve bunları listeliyorum. Bu şekilde liste üzerinden en kısa rota veya farklı yol üstünden gelecek olanlar için alternatif oluşturabiliyorum ve kafamda içerikler aşağı yukarı oturmuş oluyor.

Yazarken en dikkat ettiğim şey aslında çoklu düşünmek, ben daha sakin bir şekilde gezecek olabilirim ama daha çok gün kalmayı düşünen veya daha yoğun planlı bir tatil düşünenler olabilir diye düşünüp, mutlaka ben gitmedim ama kısmı oluşturuyorum ve bolca fotoğraf koymaya özen gösteriyorum, ben de bir yere gitmek için plan yaparken, oraya neden gitmeliyim sorunun cevabı genelde fotoğraflar olduğunu bildiğimden, biraz daha fazla özeniyorum ve sitedeki yazılarıma da genellikle görseller üzerinden erişim oluyor.

 

 

 

+Mavinin hayatındaki yeri nedir, bu kadar çok sevmenin özel bir nedeni var mı?

 

Sanırım Akdenizli olmanın yan etkisi 🙂 Geçenlerde bir yorum olarak ‘profiliniz ne kadar mavi’ yazıldı ve o an geri dönüp baktığımda fark ettim bunu, sebebini bilmiyorum ama sakin bir deniz , mavinin bin bir tonu, hafif bir esinti ve kahve benim için huzurun tanımı..

 

+ Seyahat etmeye nasıl başladın? Seyahat etmeye başladıktan sonra, hayatına olumlu ya da olumsuz etkileri oldu mu? Varsa bizimle paylaşabilir misin?

 

Gezmekten ise ilk ne zaman keyif aldım bilmiyorum ama ilk hatırladığım anım, tatile gitmeden önce alınan kocaman Türkiye ve şehirler haritalarıyla birlikte babamın radyodan boş kâsede çektiği 90’lar hitleriyle birlikte Antalya’dan yola koyulup koy koy gezmekti!

Ortaokul lise dönemim ise her şey dâhil konseptin Antalya’da patladığı yıllardı ve kimi zaman hafta sonu kaçamağı olarak kimi zaman babamın işi gereği özellikle Belek, Beldibi ve Kemer bölgelerindeki otellere giderdik. O zaman o oteller inanılmaz görkemli ve büyük bir yapı gibi gelirdi en sevdiğim şey ise en alt kattan çatıya doğru bakmaktı!

Şuan ise ne zaman bir yere gitmek için plan yapmaya başlasam en alt kattan çatıya bakan o çocuk gibi içim kıpırdanıyor. Plan yapıp gezdikçe daha çok yer görmek istiyorum.

Olumlu yanları tabii ki de çevreme daha çok dikkat etmeye başladım, güneş her gün batıyor ama burada daha bir farklı dedim, daha çok okumaya ve daha çok araştırmaya başladım, bazen sabaha kadar birinin bloğuna takılıp okuyorum. Tek olumsuz yanı bence bütçe 🙂 Onu da tercihler yaparak şekillendiriyoruz.

 

+Gezginlere sürekli yöneltilen bir sorudur, nedeniyle birlikte; En çok gezen mi bilir, okuyan mı bilir? 🙂

 

Bence ikisini de yapan! Biri olmadan diğeri olmaz hep eksik kalır.

 

+Yola çıkmak isteyip de cesaret edemeyenler için önerilerin var mı?

 

Kesinlikle zaman kaybetmesinler, ertelemesinler. Mümkün olduğunca zamanlarını planlarken gezmeyi düşünsünler. Eğer yazabiliyorsa ya da hevesleniyorlarsa mutlaka blog açsınlar, ufak ufak yazmaya başlasınlar.

+Son olarak @Gezgelsen için söylemek istediğin bir şeyler vardır diye düşündük:)

 

Öncelikle ben böyle bir projeye dahil olduğum için çok mutluyum! Oldukça faydalı bir seri olacağını düşünüyorum ve bende birçok gezgini okumak için sabırsızlanıyorum.

Blog adresin :        http://tugceslife.com/
Sosyal Medya hesapların :  https://www.instagram.com/tugceslife/
https://www.facebook.com/tugceslife/
https://www.youtube.com/tugceslife

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir