#7 Seyahat Sohbetleri Furkan Şimşir

Bugün değerli arkadaşımız Furkan ile güzel bir sohbet gerçekleştirdik. Ayrıntıları aşağıda 🙂


-Selamlar gezginimiz,

+Röportajımıza başlamadan önce kendinden biraz bahseder misin?
Kırıkkale gibi küçük bir şehirde doğup büyüdüm ve gelişmemiş bir şehirde kendimi nasıl geliştirebilirimin yollarını aradım. Bu anlamda basketbol bana çok yardımcı oldu ve liderlik özelliğimi fark ettim. Ardından bilim,kültür, sanat ve spora verdiğim önem arttı ve bu değerlere sivil toplum ile zemin kazandırdım. Yazarlık, gençlik kamplarında liderlik, Avrupa turlarında koordinatörlük gibi girişimlerde bulunarak sosyoloji ve felsefe öğretmenliği bölümünü bitirerek yüksek lisansa başladım. Ve bu çizgi doğrultusunda da kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

 

 

+ Seyahat ederken kendini duygusal olarak nerede görüyorsun? Mesleğin olan felsefe ile bağdaştırdığında çıkan sonucu paylaşır mısın?
Kendimi çocukluk yıllarımda buluyorum ve özgürce seyahat ediyorum. İnsanların bakışları ya da ön yargılarına aldırış etmiyorum. Ne de olsa bir çocuk da nitekim böyle yapardı. Ve bu şekilde hayat enerjisi yakalıyorum. Felsefe ile bağdaştıracak olursak, bu duruma insanın kendini bulma hali diyebiliriz sanırım.

+ Sosyal medya hesabını gözlemlediğimizde birden fazla iş ile uğraştığını fark ettik. Seyahat etmek için zaman planını nasıl yapıyorsun?

Çünkü net olarak yaptığım tek bir iş yok. Birden fazla branşım var ve yalnızca geçimim kadar para kazanarak diğer vakitlerimi kendime ayırıyorum. Zaten ilerleyen süreçte iş sektörünün sistemsel kölesi olacağız. E enerjimiz varken neden şimdi bu kölelik için acele edelim ki ?

+Seyahat ederken rota seçimini nasıl yapıyorsun, şuana kadar yaptığın seyahatlerinde ben buraya aitim dediğin yer oldu mu? Buranın sana çekici gelen özelliği ne oldu?

Avrupa turlarında ekip lideri olarak gittiğim zaman zaten rotam belli olmuş oluyor, projeler ile gideceğim zaman proje yakınındaki ilgi çekici ülkelere de seyahat ediyorum. Bunun dışında ülke içinde seyahat ederken, gerçekten nereye gitmek istiyorsam oraya gidiyorum ve gittikten sonra bir sonraki rotamı belirliyorum. Öncesinde çok fazla plan yapmıyorum. Ve her defasında kendimi Paris’e ait hissediyorum. Çünkü Paris kültürü tarihten süregelen yaşayan bir dinamik.

+ Seyahat etmek isteyen ancak mesleğini bahane ederek cesaret edemeyenlere ne söylemek isterdin?

Mesleğiniz seyahat etmenize engelse istifa edin.

+Felsefeyi kullanarak: “Çok gezen mi bilir, çok okuyan mı?” Sorusuna nasıl yanıt verirsin?

Gezerken okuyan ve okuduğunu gezebilen daha çok bilir.

 

+Son olarak @Gezgelsen için söylemek istediğin bir şeyler vardır diye düşündük

Gezgin kültürüne katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Umarım kısa sürede büyük ve verimli adımlar atarsınız.

Sosyal medya hesapların : https://www.facebook.com/fsimsir20
https://www.instagram.com/jonturk_fs

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir