#6 Seyahat Sohbetleri Ümit Öğretmen

Bugün değerli öğretmen arkadaşımız Ümit ile güzel bir sohbet gerçekleştirdik. Ayrıntıları aşağıda 🙂

+Selamlar gezginimiz,

-Röportajımıza başlamadan önce kendinden biraz bahseder misin?

Adım Ümit. İstanbul’da İngilizce öğretmenliği yapan birisiyim. Öğretmenlik yapmadığım vakitlerde, özellikle tatillerde gezginim diyebilirim.

+ Seyahat etmeye nasıl başladın? Seyahat etmeye başladıktan sonra, hayatına olumlu ya da olumsuz etkileri oldu mu? Varsa bizimle paylaşabilir misin?

Aniden gelişen bir Balkanlar seyahatiyle gezmeye başladım. Farklı şehirleri, kültürleri, insanları keşfettikçe seyahat bir bağımlılık halini aldı. İlk yurtdışı gezimin ardından mümkün olan her fırsatta yollara koyuldum.

İnsanın ufkunu açan, dünyasını genişleten bir alışkanlık seyahat etmek. Yapılan seyahate göre insana katkıları değişmekte bence ve hiçbir şekilde olumsuz bir tarafı yok. Doğayla baş başa kaldığında bir kişi kendi içine yolculuk yapabilir, doğanın güzelliklerini keşfedebilir, farklı kültürleri keşfederken o insanların duygularını, alışkanlıklarını, bakış açılarını öğrenebilir ve empati yapabilir, tarih dolu bir gezide geçmişe dönebilir… Bu saydıklarım benim gezilerimde yaşadıklarımın en önemli faydaları diyebilirim.

+Bize göre Dünyanın en güzel iki işinden birini yapıyorsun. İlk olarak öğretmensiniz; Bununla bağdaştırıldığında öğretme kat sayının gezginliğiniz ile harmanlandığını düşünüyoruz. Seyahat etmeye nasıl karar verdin? Mesleğine etkisi nasıl oldu, olumlu olumsuz yönlerini paylaşır mısın?

 

Öğretmenler çocukların yaşamını, dünyaya bakışını, geleceğini etkileyen insanlardır. Bir öğretmenin dünyasının geniş olması kuşkusuz mesleğine çok katkı sağlar. Seyahat etme sevgim mesleğimle de biraz bağlantılı. İngilizce öğretmeni olmam hem seyahatlerimde kolaylık sağlamakta, hem de kendimi geliştirmem için faydalı.

Seyahat etmeye başlamamın en önemli sebebi keşfetmeye olan ilgim. Tüm gezilerim de bireysel olarak herhangi bir tura dahil olmadan gezdim. Farklı bir şehrin sokaklarında gezmek, yemeklerini tatmak, müziklerini dinlemek, insanlarıyla sohbet etmek bana en keyif veren etkinlikler.

Seyahatin mesleğime katkısı çok fazla. Kendime olan katkısının öğretmenliğimi de geliştirdiğini düşünüyorum. Özellikle İngilizce öğretmeni olmam dolayısıyla dil kullanımımın gelişmesi sınıftaki becerilerimi de etkilemekte. Ayrıca yaşadığım bazı farklı olayları öğrencilerime aktardığımda sürekli ilgiyle takip ettiklerini ve sorular sorduklarını gözlemliyorum. Seyahat etmemin hiçbir olumsuz yanı mesleğim açısından da yok bence.


+Bir ülkeye seyahatinizden önce karar verebilmeniz de en etkili rol nedir? Rota seçimini neye göre yapıyorsun?

Öncelikle o ülkeye ilgi duymam gerekli. Kültürü, tarihi, doğası, insanları gibi o ülkede beni çeken bir şeyler olmalı. Bugüne kadar gittiğim yerleri seçmem de en önemli etken bu oldu. Gezdiğim ülkelerden Sri Lanka’nın eşsiz doğası, egzotik kültürü, Mısır’ın gizemli tarihi, Japonya’nın mistik geçmişi, insanları, medeniyeti, Kamboçya’da dünyanın en önemli eserlerinden Angkor Wat’ın büyüleyici özellikleri seyahat etmeye karar vermem de etkili olan örneklerden bazıları.

Birden fazla ülkeye veya şehre gittiğim gezilerde ulaşım şartları rota oluşturmada göz önüne aldığım unsurlardan birisi. Uygun uçak biletleri olduğu takdirde birbirinden uzak ülkeler de olsa rotada değişik kombinasyonlar yapıyorum. Örneğin geçtiğimiz yaz gezimde Sri Lanka, Malezya, Kamboçya ülkelerini birbirlerine olan uygun uçak seferleri sayesinde aynı seyahatte gezdim.

 


+Seyahatlerinizden dipnotları öğrencileriniz ile paylaşıyorsunuzdur. Bizimle de paylaşmak istediğiniz aklınızda kalan ve sizi etkileyen bir olayı anlatır mısın?

 

Mısır gezimizde couchsurfing aracılığıyla yerli bir kişi olan Fatıma ile tanıştık. 2 günlük süre boyunca beni ve arkadaşlarımı çok güzel bir şekilde gezdirdi. Çok fakir bir aileden geliyordu. Ama ayrılacağımız gün bize tüm retlerimize rağmen hatıra olması için hediyeler aldı. Kendisine ısrarla maddi yardımda bulunmak istedik. Hiçbir şekilde kabul ettiremedik en sonunda gönüllü çalıştığı bir hayır kurumuna bağış yapmayı kabul ettirebildik. Bizim yardımlarımızla hiç tanımadığımız Mısırlı yetim çocuklara kıyafetler ve hediyeler alındı.

Fatıma ve ablası ile vedamızda çok duygulu oldu, hayatlarında hiçbir yabancıyla tanışmadıkları ve bizi tanıdıktan sonra artık Türkleri kat kat daha fazla seveceğini belirttiler.

 


+Seyahat etmek isteyen ancak mesleğini bahane ederek cesaret edemeyenlere ne söylemek isterdin?
İnsan istedikten sonra hiçbir bahane seyahat etmeye engel olamaz. Hangi meslekte olursa olsun mutlaka insanların tatilleri var. Alıp sırt çantasını yeni diyarları keşfe çıkmak için fırsatı isteyen her insan yaratabilir. Dil bilmemek de en çok sunulan bahanelerden. Bu da aslında boş, özellikle çevremizdeki pek çok ülkeye dil ihtiyacı olmadan da gidilebilir. Maddi bahaneler de geçersiz, isteyen insan çok düşük bütçeyle de rahatça gezebilir.

 


+Son olarak @Gezgelsen için söylemek istediğin bir şeyler vardır diye düşündük 🙂

Kendimi ifade etme fırsatı verdiğiniz için çok müteşekkirim. Umarım gezginler için verimli ve faydalı bir platform olma özelliğinizi devam ettirirsiniz.

Sosyal Medya :

Instagram : umitusss

#6 Seyahat Sohbetleri Ümit Öğretmen” için 3 yorum

 • 3 Kasım 2017 tarihinde, saat 12:12
  Permalink

  Yurt dışı seyahatleri ilgi çekici ve cok güzel 🤗 @elifcennet_21

  Yanıtla
 • 3 Kasım 2017 tarihinde, saat 13:13
  Permalink

  Bende öğretmen adayı olarak atandığım da gezgin olmayı istiyorum.Farklı şehirleri,kültürleri,yaşamları bizzat birebir görmek istiyorum.Bu yazıyı okuyunca bunu ne kadar çok istediğimi ve doğru karar verdiğimi anladım 👍
  @_cannsssssss

  Yanıtla
 • 4 Kasım 2017 tarihinde, saat 22:37
  Permalink

  Meslektaşımin bu sözleri benı de cesaretlendirdi ilk fırsatta yollara duseceğim zaten yeni insanlar tanımaya bayılırm 🙂 @hazalltrn

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir