#3 Seyahat Sohbetleri Işıl DURGAN

Bugün öğretmen gezginimiz Işıl ile birlikteydik. Kendisine yönelttiğimiz sorulara büyük içtenlik ile cevap aldık. Hadi gelin beraber okuyalım 🙂

+Selamlar gezginimiz,

-Röportajımıza başlamadan önce kendinden biraz bahseder misin?

Selamlar öncelikle kim olduğumdan bahsedeyim adım Işıl. İstanbul’da doğup büyümüş bütün eğitim hayatını İstanbul’da geçirmiş 24 yaşında biriyim. Ama tabi öğretmenliğin bir gereği olarak Türkiye’nin Doğusunda üç yıllık zorlu bir çalışma suresini doldurmam gerekiyor. Şu an bu süreyi tamamladığım için tekrardan İstanbul’a gelmeyi bekliyorum.

+Bize göre Dünyanın en güzel iki işinden birini yapıyorsun. İlk olarak öğretmensiniz; Bununla bağdaştırıldığında öğretme kat sayınızın gezginliğiniz ile harmanlandığını düşünüyoruz. Seyahat etmeye nasıl karar verdiniz? Öğretmenlik mesleğinize etkisi nasıl oldu, olumlu olumsuz yönlerini paylaşır mısın?

Seyahatlerimin dolaylı olarak öğrencilerime ve velilerime de çok etkisi olduğunu düşünüyorum. Gözlem yapmayı çok sevdiğimden karşılaştığım olayları, hoş detayları, yaşadıklarımı öğrencilerime de aktarırım. Mesela her seyahatten sonra gittiğim yerlerin fotoğraflarını görmek isterler beraber fotoğraflara bakarız. İster istemez bir merak uyanırdı o ülkelere karşı. Böylelikle o uzak diyarlar imkânsız olmaktan çıkardı onlar için. Hayatın doğup büyüdüğü köyden ibaret olmadığını fark ederlerdi. Diyeceğim o ki çocukların merak duygusunu körüklemek ve hayal güçlerine katkı sağlamak en az Matematik veya Türkçe dersi kadar önemli benim için.

+ Bunu sana sormak daha çok anlamı olacak gibi… 🙂  En çok gezen mi bilir, en çok okuyan mı? Neden?

Bunu kesin bir çizgiyle ayıramam ama yollardayken kazandığın tecrübenin, başarma duygusunun, iletişim becerisinin artmasının bir kitabın verebileceğinden daha tatmin edici olduğunu düşünüyorum.

+Mekânların dış görünüşüne çok fazla önem verdiğini gözlemledik. Seyahat ettiğin noktada senin için en önemli noktalar nelerdir? Seni çeken güç nedir?

Belki Apartmanlar arasında büyüdüğüm için bir şehrin mimari yapısı beni çok etkiliyordur bilmiyorum. Her bir şehrin ayrı mimari yapısı olduğundan ve bunlar farklı kültürleri yansıttığı için ben de bu yapıların içinde yaşayanları hayal ederim veya kendimi onların yerine koyarım, akşamları orada yaşayan insanların iş çıkışı gittikleri sıradan bir kafeye giderim. Yerel tatları denerim. Bu beni mutlu ediyor çünkü o şehri daha yakından tanımamı sağlıyor.


+Mesleğini öne sürerek yola çıkmaya cesaret edemeyenlere söylemek istediğin bir şey var mı ?

Gerçekten isterseniz bu yolda atacağınız tek bir adım sizi hayal edemeyeceğiniz güzelliklere götürür. O yüzden hayallerinizi ertelemeyin.

+Son olarak @Gezgelsen için söylemek istediğin bir şeyler vardır diye düşündük 🙂

Kendimi anlatma fırsatı tanıdığınız teşekkürler umarım başkaları için ilham verici ve yararlı olur

Işıl DURGAN
Sosyal Medya hesapların : islerbitmiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir