#2 Seyahat Sohbetleri @Gezgorls

Bugün ki konuklarımız Instagram’da @gezgorls olarak bilinen gizemli arkadaşlarımızdı. Gayet keyifli geçen soru cevap bölümümüzü sizler için paylaştık.
Keyifli okumalar. 🙂

+Selamlar Gezginlerimiz,

+Röportajımıza başlamadan önce kendinizden biraz bahseder misiniz? Ne kadar zamandır arkadaşsınız?
“BU” kıvırcık saçlı olan Öğretmen. “BY”sarışın olan ise Mühendis… iki kadın arkadaşız.
13 Şubat akşamı tek aşkımız olan gezme tutkumuzu Instagram yoluyla hayata geçirdik ve bizi daha çok teşvik etmesi için bu profile oluşturduk. Üniversite 4. Sınıfta ev arkadaşı olarak başladı arkadaşlığımız ve 6 yıldır arkadaşız.

+ İki kadın arkadaş olarak seyahat ediyorsunuz. Seyahat etmeye nasıl başladınız? Seyahat etmeye başladıktan sonra, hayatınıza olumlu ya da olumsuz etkileri oldu mu? Varsa bizimle paylaşabilir misiniz?

Birlikte seyahat etmeye başlayalı 3 yıl oldu. Önce yurt içinde Ege, Akdeniz çeşitli tatil bölgelerine gitmeye başladık. İlk sene sadece Bodrum’a gittik. Bir sonraki sene tek bi yer yetmedi Bodrum + Marmaris ve Bodrum’un gitmediğimiz uzak koylarına gittik. O sene yaz tatili yetmedi birde Uludağ’a gittik. Daha önceden çoğu yazlık tatil beldesine gittiğimiz için bu bölgeler bizi sıkmaya başladı. Birde yurtdışına çıkalım dedik. İkimizde ailelerimizle yurtdısı tatiline çıkmıştık ama kız başımıza yurt dışına çıkmak böyle hayal gibi gelmişti ilk bu fikir ortaya atıldığında. Uçağa binene kadar inanamadık… hala azda olsa tereddütlerimiz vardı. İlk seyahatimiz İtalya Roma’dan başlayıp kuzeye doğru Roma, Floransa, Venedik, Milano… rotamız bu şekildeydi ama arada şehir değiştirmek için tren kullanacaktık. Biletlerimizi önceden almadığımız için baya kazıklanmıştık. En olumsuz özelliği bu oldu herhalde. İçimize oturdu.
Seyahatin bize kattığı olumlu yönler çok fazla… artık kendimize çok daha fazla güveniyoruz.

+Şu an sorumuza kimin cevap vereceğini aslında çok merak ediyoruz. Instagram hesabınızı anonim olarak kullandığınızı biliyoruz. Gizleniyor musunuz, mesleğiniz ile mi alakalı? Ya da bu da yaşam felsefelerinizden biri mi? 🙂


“BU” kıvırcık. Ben yazıyorum tabi ama birlikte yazdık gibi bir şey. Biraz da benim yüzümden aslında. Ben lise öğretmeni olduğum için biraz kendimi gizlemek istedim. Zaten amaç bizim yüzümüz değil arkadaki manzara ve gezip gördüğümüz yerler. Yüzümüzün bir önemi olduğunu düşünmüyoruz.

+Rota oluştururken nasıl bir yol izliyorsunuz? Hiç seyahat edilecek nokta da veya gezdiğiniz rotada fikir ayrılığı yaşadınız mı? Fikir birlikteliğini nasıl sağlıyorsunuz?

Rota belirlerken kendimiz bakıyoruz haritadan, daha önce gitmiş kişilerden yardım alıyoruz. Tur planlarını inceleyip o şekilde rota oluşturuyoruz. Bunun üstüne çok kafa yormuyoruz aslında. Fikir ayrılığına düşmüyoruz ikimizde çok anlayışlı ve birbirimizle uyumluyuz. Bu konuda hiç problem yaşamadık.

+Genel olarak seyahatinizin mesleklerinize karşı olan olumlu olumsuz etkilerini paylaşabilir misiniz?

Öğretmen olduğum için 2 ay tatilim var bu konuda çok şanslıyım. Mesleğimin seyahatlerime olumlu etkisi oldugunu düşünüyorum. Öğretmenlik yetmiyor tabi ek iş yapıyorum olumsuz etkisi sadece bu olabilir. Mühendis kızımızda ek gelir sağlayacak şeyler yapıyor tabi. Daha çok gezmemize fırsat sağlıcağı için severek yapıyoruz.

+İki kişi seyahat etmeyi düşünenlere tavsiyeleriniz var mıdır?

İki kişi seyahat ediceklere önerilerimiz ilk olarak karşınızdaki kişiye karşı anlayışlı olmanızdır. Sonuçta bu bir seyahat ve güzel zaman geçirmek için zaman ve para harcıyorsunuz. Ufak tefek şeylere takılmayın. iş birliği yapın. Mesela ben Öğretmen olarak sanat branşım olduğu için gidilecek yerleri, tarihi yapıları, müzeleri onların tarihçelerini  çevrimdışı internet olmadan okuyabileceğim web sayfalarını indiriyorum. Mesela Pisa kulesinin önüne geldik 1 dk. Bekliyoruz kuleye bakarken bende o yazıyı okuyorum bilgi edinmiş oluyoruz. O yapı hakkında bir şey bilmeden gezmiyoruz sadece bakıp geçmiyoruz. Kafe ve restorantları, nerede ne yenir ne içilir araştırıyorum hepsini deneyip öyle o bölgeden ayrılıyoruz.”BY” ise çevrimdışı haritayla bizi gitmek istediğimiz yere götürüyor. Yol, ulaşım, kalıcak yerler, uçak bileti,para işlerini o hallediyor. Böyle çok güzel bir iş birliği yaptık.

+Bizleri kırmadığınız sohbetimize katıldığınız için çok teşekkür ederiz, rotanız açık olsun.

– Rica ederiz 🙂

Sosyal Medya : gezgorls

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir